01 May 2021

🔴 Revolucioni i munguar i politikës- nga Kolec P. Traboini


REVOLUCIONI I MUNGUAR I POLITIKĂ‹S

Nga Kolec P. Traboini

Kur punët në një shoqëri ngërthehen e nuk gjejnë zgjidhje, aty ndjehet nevoja e përmbysjeve të mëdha për ti hapur rrugën progresit. Këtu nuk flitet për armë, as për 97-tën e mallkuar, por për beteja të mendjeve të zgjuara që inspirojnë progresin social. Por vihet re se nuk ka risi në strukturat e ngurta partiake e as në mentalitetin politik. Sa pranë kësaj zgjidhje ishim e kur presim të ndodh përmbysja e kastave të korruptuara të politikes? A do jete ky një evolucion i ngadalshëm me stërmundime i politikanëve të konsumuar, apo një revolucion intelektual i menjëhershëm e shpëtimtar i brezave të rinj?

NjĂ« realitet absurd ishte skema si funksionoi opozita shqiptare nĂ« fushatĂ«n e zgjedhjeve tĂ« 25 prillit 2021. Duke qenĂ« pjesĂ« e elektoratit gri vrisja mendjen si mund tĂ« fitoheshin zgjedhjet kundĂ«r njĂ« makinerie shtetĂ«rorĂ« qĂ« punonte me tĂ«ra kapacitetet. Si mund tĂ« fitoheshin zgjedhjet kur nuk ke nĂ« dorĂ« asnjĂ« institucion nĂ« pushtet qendror dhe lokal. Bojkoti parlamentar dhe i zgjedhjeve lokale ishte njĂ« katastrofĂ« e krijuar prej vete opozitĂ«s, duke harruar se politika punon me parime e pĂ«rvoja si, "mos i fut tĂ« gjitha vezĂ«t nĂ« njĂ« shportĂ«", mos rreziko gjithçka, aq mĂ« tepĂ«r blofet nuk janĂ« zgjidhje e nuk tĂ« çojnĂ« kurrkund. Opozita i vuri tĂ« gjitha nĂ« risk, rrezikoi pĂ«r tĂ« fituar gjithçka  dhe oreksi i madh e tundimi e çoi ti humbiste tĂ« gjitha. Veç njĂ« Bashki nĂ« njĂ« zonĂ« tĂ« sigurte si Shkodra, qĂ« u ruajt aksidentalisht. Si mund tĂ« fitohen zgjedhjet pa figura  tĂ« fuqishme me aftĂ«si organizuese dhe komunikuese nĂ« elektorat, ndĂ«rkohĂ« qĂ« socialisti Veliaj punonte ditĂ« pĂ«r ditĂ« nĂ« TiranĂ« me 6 motorĂ«. Dhe si mund tĂ« fitoheshin zgjedhjet me aleatĂ« figura politikisht tĂ« konsumuara nĂ« sytĂ« e opinionit publik, si Fatmir Mehdiu, Nard Noka, Dashi i pĂ«rjetshĂ«m e Co, qĂ« pĂ«rfaqĂ«sojnĂ« njĂ« elektorat tĂ« pakĂ«t e qĂ« nuk thotĂ« asgjĂ«. Nuk kisha asnjĂ« besim qĂ« kjo aleancĂ« e plakur, ku vetĂ«m Basha ishte aktiv e reflektonte energji, do tĂ« fitonte zgjedhjet. Por edhe energjia e pĂ«rpjekjet e BashĂ«s ishin jo bindĂ«se, sepse pas shpatullave tĂ« tij elektorati shihte figurĂ«n sfiduese tĂ« shefit tĂ« madh, qĂ« elektoratit gri u sillte nĂ«pĂ«r mend se PD ishte parti e familjes. Dhe pak shpresĂ« kam se mund tĂ« fitojnĂ« edhe pas 4 vitesh nĂ«se nuk do tĂ« ndodh njĂ« rikonstruktim me themel i kĂ«saj partie. Po kush ta bĂ«jĂ«? KarrieristĂ«t qĂ« luftojnĂ« pĂ«r kolltuk? Ish pushtetarĂ« qĂ« shumĂ«kush nĂ« ShqipĂ«ri ka dĂ«shirĂ« deri te ankthshme ti shohin pas hekurave nĂ« burgun e Reçit. Po çfarĂ« kĂ«rkon ne media vizive ish presidenti qĂ« konsiderohet njeriu mĂ« i vakĂ«t deri nĂ« nivel politik mediokĂ«r, qĂ« nĂ« njĂ« intervistĂ« ku kĂ«rkonte dorĂ«heqjen e BashĂ«s pĂ«rdori 777 herĂ« fjalĂ«n politikĂ«, tĂ« cilĂ«n nuk di ta bĂ«jĂ« dhe as ka aftĂ«sinĂ« tĂ« binde dy vetĂ« nga mĂ«nyra se si i parashtron pretendimet e veta. Apo ish ministri i Mbrojtjes qĂ« ka pasur luhatje tĂ« çuditshme sa brenda dhe jashtĂ« PD por edhe me aferat nĂ« ministrinĂ« qĂ« drejtonte e qĂ«  janĂ« njĂ« skandal i madh,  sepse u shitĂ«n apo u pĂ«rvetĂ«suan pronat publike tĂ« UshtrisĂ« KombĂ«tare.  Prandaj shohim nĂ« horizont prognoza tĂ« zymta. Kryetari aktual i PD, LulĂ«zim Basha duhej tĂ« inspironte njĂ« revolucion nĂ« politikĂ«n shqiptare, nĂ« transformimin e pushtetit, nĂ« nxjerrjen e pĂ«rgjegjĂ«sive, nĂ« dhĂ«nien fund tĂ« korrupsionit, tĂ« ishte njĂ« zĂ« i fuqishĂ«m nĂ« mbrojtjen e pasurive kombĂ«tare qĂ« shpĂ«rdorohen ose nuk dihet se ku e si shpenzohen tĂ« ardhurat qĂ« vinĂ« prej tyre, as sa tĂ« ardhura ka qĂ« nuk bĂ«hen publike.  NĂ« çdo fjalim t’u pĂ«rmendte drejtĂ«sinĂ« e munguar e jo ta citonte atĂ« si vegĂ«l tĂ« pushtetit, por as nuk premtoi ta bĂ«nte, çfarĂ« nuk krijoi siguri se kjo plaçkitje e pasurive kombĂ«tare do tĂ« merrte fund njĂ« herĂ« e mirĂ« e grabitĂ«sit do tĂ« pĂ«rfundonin pas hekurave. Prandaj nuk frymĂ«zoi. Mund tĂ« thuhet gjithĂ« ditĂ«n, apo natĂ«n paneleve televizive se votat janĂ« vjedhur, por ngado qĂ« tĂ« vĂ«rtiten, qeverisja tani Ă«shtĂ« zgjedhur.  Aq mĂ« tepĂ«r se, jo vetĂ«m populli qĂ« Ă«shtĂ«  i lodhur e nĂ« hallet tĂ« veta, por as ndĂ«rkombĂ«tarĂ«t nuk duan kokëçarje. Tani BashĂ«s, apo atij qĂ« do ta zĂ«vendĂ«sojĂ«, revolucionin i duhet tĂ« bĂ«jĂ« nĂ« partinĂ« e tij e kjo kĂ«rkon forcĂ« e stĂ«rmundime pĂ«r ta rikrijuar PD si parti e tĂ« ardhmes e jo tĂ« djeshmes, e ku tĂ« vĂ«rshojĂ« brezi i ri.   NdĂ«rsa tĂ« moçmit, tĂ« respektuar apo tĂ« korruptuar qofshin, tĂ« shkojnĂ« nĂ« shtĂ«pi se duke jetuar me dĂ«lirin e tĂ« qenit VIP tĂ«rĂ« jetĂ«n, kanĂ« harruar tĂ« jenĂ« qytetarĂ« tĂ« thjeshtĂ« e nuk kanĂ« gatuar njĂ« drekĂ« nĂ« jetĂ«n e tyre. Revolucionet, paqĂ«sore sigurisht qĂ« tĂ« mos keqkuptohemi,  nuk bĂ«het me babagjyshĂ«r me tespie dhe as me pĂ«rfitues a pĂ«rvetĂ«sues parazitĂ« tĂ« pasurive kombĂ«tare, tĂ« cilĂ«t i ngjiten hallkave tĂ« pushtetit si rriqna, tĂ« cilat vĂ«shtirĂ« tĂ« bien edhe kur tĂ« jenĂ« ngopur me gjak. Kush ka jetuar nĂ« fshat qoftĂ« dhe njĂ« ditĂ« ja di kuptimin edhe metaforik tĂ« kĂ«saj shprehje, ndaj rriqnat e pushteteve a tĂ« politikĂ«s duhen shkulur pa mĂ«shirĂ«. Amerika pĂ«r kĂ«tĂ« e krijoj SPAK-un, po gjĂ« prej gjĂ«je nĂ« horizont ende nuk po duket. Nuk na lejohet tĂ« jemi pesimiste, por edhe prej optimizmit qĂ« fluturon me pras asnjĂ« e mirĂ« nuk i vjen kĂ«saj ShqipĂ«rie halleshumĂ«.


2 maj 2021