23 July 2012

PER DED GJO LULIN PSE NUK FLITET ASNJE FJALE - APO PSE ESHTE KATOLIK? - nga Kolec Traboini

Kreshniku i Traboinit të Hotit dhe i gjithë maleve shqiptare Ded Gjo Luli


PER DED GJO LULIN PSE NUK FLITET ASNJE FJALE - APO PSE ESHTE KATOLIK?

KOLEC TRABOINI

A e keni vënë re se Kryeministri shqiptar nuk e përmëndi as në janar kur e hapi 100 vjetorin e Festimit të Pavarësisë dhe as më pas, kohët e fundit kur përmëndi edhe Ahmet Zogun për një shtatore në Tiranë, emrin e Ded Gjo Lulit. A thue është rastësi që Kryeministri i vendit tone( i të gjithëve pra), sa herë mban fjalime të përditëshme nuk përmënd asnjë emër katoliku nga ata që kanë bërë emër në Histori, aq më tepër se Ded Gjo Luli ka qënë i vetmi që ka organizuar një kryengritje me përmasa të mëdha, Kryengritjen e Malësisë së Madhe, e paparë ndonjë herë në Shqipëri që nga koha e Gjergj Kastriotit- Skenderbeut, dhe më kryesorja ka ngritur i pari në Shqipëri pas 450 pushtim otoman, Flamurin kombëtar në Deçiqit me 6 prill 1911.
Ded Gjo Luli ka luftuar që në moshën 20 vjeçare për shqiptari, ka qënë 73 vjeç kur ka udhëhequr luftën për liri e pavarësi kundër gjeneralit turk Turgut Pasha dhe ka fituar mbi të, për të cilën ka shkruar edhe gazeta “New York Times” në Amerikë duke e bërë të njohur kështu çeshtjen shqiptare anë e mbanë botës.
Ded Gjo Luli ka dhënë jetën e dy djemëve të vet dëshmor për Atdhe e së fundi ështe i vetmi udhëhëqes i kryengritjesh në historinë tonë që pushkatohet për veprimtarinë e idealet kombëtare nga armiqt e kombit shqiptar në moshën 75 vjeçare, duke e mbyllur jetën e vet me lavdi e me gjakun e tij ja ngriti lavdinë edhe kombit shqiptar.
Mirë Kryeministri i këtij vendi e i të gjithëve, u gjend, mbase rastësisht, në një udhë pa krye, po zonja Jozefina Topalli, kryetare e Kuvendit të Shqipërisë, e vetmja katolike në krye të shtetit e pushtetit (!!!), vallë nuk e di se Ded Gjo Luli është heroi më i panjollë në Historinë e Shqipërisë, për të cilin Ismail Qemali ka thënë"Ded Gjo Luli është pushke e ngrehun për Shqipërinë."
Pse kjo harresë. Aq shumë më lodh e më tundonn edhe personalisht kjo pyetje sepse në këtë pavarësi kam edhe vepren, luftën dhe plaget e tim eti që ka qënë sekretar i Ded Gjo Lulit dhe e ka sjellë atë Flamur të Deçiqit prej Vjene përmes Dalmacisë për ta ngritur e valëvitur në malet e epike që bota i quajti termopilet shqiptare.
Pse pra!? Mos vallë ....Mos vallë...
Meqë ka kohë për të ndrequr këto gabime që unë i quaj të pakonceptueshme që Ahmet Zogu ti zërë vendin në Pavarësi Ded Gjo Lulit,Nikoll Kaçorrit e Luigj Gurakuqit( të tre katolikë)...e me dëshirën e mirë për ti konsideruar si rastësi e të mundshme për tu shmangur si incidente, nuk po aludojmë por gjithësesi tingllojnë fatalisht të dëmshme për mjedisin shqiptar dhe ekuilibrin shoqëror.
Ka ca mardhënie delikate ndër popuj që kanë diversitete kulturash e besimesh të cilat qeveritarët duhet të dinë si ti trajtojnë për të mirën e vendit, e për të cilat edhe zoti Neritan Ceka që e njeh historinë dhe është këshilltar i kreut të Qeverisë nuk ka pse të zgjedh rolin komod të vegjetuesit apo soditësit pas kolltukut të qeverisë.
Faqen njeriu e ka për tu nderuar por edhe për tu turpëruar gjithësesi. Eshtë tepër e rëndë për çdo qeveri e çdo qeveritar që të marr mbi supe një turp të tillë, një akt të paprecedent përveçse në diktaturë, aq më tepër që 100 vjetori i Pavarësisë Kombëtare festohet vetëm një herë dhe përbën një ngjarje që ruhet gjatë në kujtesen e popullit.


23 korrik 2012
___________________________________


Ju sjell shkrimin tim botuar ne gazeten "Tirana Observer"me 21 dhjetor 2011, mund ta lexoni ne BLOG ose ne faqet elektronike te gazetes ne fjale duke kerkuar emrin e autorit.

http://traboini1.blogspot.com/2010/09/kush-dhe-pse-e-denigrojne-ded-gjo-lulin.html

20 July 2012

IKJA QE TE LE PA FJALE...- nga Kolec Traboini

 

IKJA QE TE LE PA FJALE...

 KOLEC TRABOINI


Lajmet në media në ditët e nxehta të korrikut thane se" Bamir Topit i hiqet e drejta e fjalës në dorëzimin e mandatit si President !" - e dikush po e percillte si një farë gabimi fatal. Po mirë more ti bëhet. Kush po ka dëshirë ta dëgjojë?! Po ky nuk la  komunist të Enver Hoxhës pa dekoruar. Edhe së fundi, në korrik kur kishte edhe  fare pak ditë në zyrë, e tregoi veten sërish admirues i flaktë i komunistëve, të cilëve u vë dekorata në gjoks plot pompë. 

 
Shqetësimin për joshjen e çuditshme të presidentit  drejt elemenit ish komunist e kam ngritur që në shkrimin “Mjeshtri i madh i turpit”, botuar 3 prill 2012  në gazetën “Standart”. Por kjo histori turpesh të dekorimit të ish komunistëve, sekretarëve të partive të sistemit diktatorial vazhdon me këtë Bamir Topin deri në ditën e fundit. Nuk kam gjëra personale as prona për të ndarë me Doktorin vetriner  Bamir Topi. Ajo që mua më ndan me të është anashkalimi që i ka bërë historisë, Kryengritjes së Malësisë së Madhe e sigurisht dëshmorëve të Pavarësisë. Ky president pa kulturë nuk e di as historinë e popullit të vet.  Po pse more u zgjodh ai? Të dekoronte familjet e kriminelëve komunistë? Po si nuk gjeti një dëshmor të Malësisë sonë trime e heroike të dekoronte. E kam sugjeruar këshilltarin e presidentit privatisht, por tanimë jam detyruar tia them emrin, Afrim Krasniqi, por mesa shoh edhe ai nuk ka patur fuqi ti ndrroj kursin Topit që të ndalojë dekorimin e komunistëve dhe sekretarëve të Partisë së Enver Hoxhës dhe të hedh sytë nga kryengritsit e vitit 1911-12. Dikush më sugjeron po dale...tani që po ikën i thua? Për mua nuk ka rëndesi koha. Nuk ia përtoj kurrkujt nga pushtetarët kur e shoh se ata ja kanë hipur kalit të pushtetit nga bishti si Don Kishotë. Kjo me shkakun se rroj me djersën time e nuk i lëpihem për tasin e pilafit, as të shtetit e as të pushtetit, as të klanit e birit të dreqit.
Per mua  njerëz si Topi e  urrejnë Malësinë e Malësorët pikërisht se e luftuan perandorinë otomane.  Konkluzioni është i thjeshtë,  mesa duket edhe ai bën pjesë në atë idenë e shpifur të neootomanizmit që po përhapet si murtajë prej Endreneje.
 More shtrohet pyetja ky ishte 100 vjetori i Pavarësisë, i atyre që e formuan këtë shtet shqiptar apo i komunistëve. Ku mi ke o president( tanime i bërë ish) luftëtarët e vitit 1911. Më duket se ky president pa indentitet( sepse e ka mbiemrin Topi që nuk thotë kurrgjë veç armatim, as fis, fshat, as komb,as shtet, as kontinent vec topçi) do të jetë ndonjë nga ata turqeli të vjetër që mbeten në Shqipëri pas vitit 1912,  se ndryshe si i la pa nderim luftëtarët kryengritës që u vranë në ballë të luftës kundër otomanëvë. Pa le kur thonë se ne nuk dekorojmë pa ardhur propozimi nga shoqatat. Po Dëshmorët e fshatit tim Traboini që konsiderohen Termopilet e Shqiptare,  nuk kanë nevojë ti marrin dorën askujt nëpër ca shoqata apo individ që i përdorin më së shumti për dallavere.Shumë prej atyre dëshmorëve as varrin nuk e kanë, nuk u dihet, veç emrat kanë, nuk ka pse pra ti kërkojnë ndokujt për të propozuar. Ka këshilltar ky president i bërë ish, dhe këta këshilltar që paguhen nga taksapaguesit shqiptar të shtrojnë kurrizin e të punojnë, të mësojnë historinë, ti njohin njerzit e jo të vegjetojnë.
Po ky shtet i korruptuar totalisht mjerisht nxjerr në krye jo njerzit me kulturë por ca sa njerëz që çfardo mund ti quash por atdhetarë kurrë. Nuk mund të duash atdheun duke dekoruar ish komunistin kuadër i lartë i monizmit që bëri çfarë mundi të internonte të birin e Kristo Dakos dhe Sevasti Qiriazit  inxhinierin Aleksandër Dako  vetëm e vetëm për ti marrë shtëpinë, çfarë indinjoi at kohë Profesor Skender Luarasin që i shkroi nje ankim edhe një prej eksponentëve më të lartë të diktaturës Hysni Kapos.
Vurr  Presidenti Topi dekoratën në gjoks persekutuesit  pas 22 vjet demokraci kur viktima e tij inxhinjer Aleksander Dako kish ndrruar jetë e nuk mund të ankoj e protestonte.Viktima kishte heshtur përgjithmonë e Topi dekoronte persekutorin .
Po ky  Topi dekoroi edhe sekretarin e Ramiz Alisë, që kish shkruar një palo roman ku priftërinjt e pushkatuar i nxiroste si kriminelë, një mi gjyqesh komuniste,  me të cilin dilte edhe në fotografi nëpër restorante,  e duke e harruar sekretarin e Ded Gjo Lulit, që ka sjellë Flamurin e Deçiqit, e ka ngritur ate flamur me shokët në Bratilë me 6 prill 1911, është plagosur në luftë me 15 korrik 1912 dhe po shtoj se ka qënë publicist atdhetar që ne 1910 dhe 40 vjet mësues i gjuhës shqipe në Kosovë, Mal të Zi dhe Shqipëri.Po jo more, ky shkon e zgjedh sekretarin e diktatorit e bamp dekoraten Mjeshtër i Madh në gjoksin e vogël të dëshmitarit të gjyqeve.
Dhe thonë se ne bijt e Malësisë së Madhe dashka të shkojmë e të lutemi  për ti vlerësuar dëshmorët tanë tek ca shoqata fantazmë.  Jo more jo. Nuk i shtrijmë dorën kurrkujt për këtë punë. Ky shtet në është i shqiptarëve le ti nderojë ata që e bënë pavarsinë, në është i turqeve le ti mohojnë.
Këshilltarët e tij as që dinë nga historia e popullit, e Bamir Topi jo e jo mesa duket. Të ish se zgjidhej edhe një herë tjetër( Mos o Zot), do të dekoronte të 100 mijë trimat komunistat të nënës Parti. Edhe Haxhi Lleshi do ta kishte zili.
 Ky president më duket më i  paafti që ka patur ndonjëherë Shqipëria, ndërsa pyetjes që më parashtrohet se çfarë do të jetë presidenti i zgjedhur Bujar Nishani, nuk e di,  por ajo çfarë di është se libohovitët kanë qënë të njohur në histori si njerëz të drejtësisë, ata kanë patur më shumë universitar në fushë të drejtësisë se Gjirokastra e rrethe të tjera në jug, e kjo që në kohën e perandorisë otomane. Besoj se tradita ndikon në karakterin e njeriut ashtu si Hoti, Traboini dhe im Atë kanë ndikuar tek unë. Se çfarë do të ndodh do të shohim. Të mos e paragjykojmë por ta gjykojmë kur ti shohim punët. Ajo çfarë kemi përpara syve është se këtij Topit të presidencës ja pamë punët dhe na ka lënë me gojë hapur prej inteligjencës baritore... Më është formuar bindja se është fatkeqësi kombëtare kur zgjidhen në krye të shtetit vetrinerë, se Shqipëria është një shtet me popullsi,  me njerës e jo një fermë kafshësh. Zatën për të i kemi punët aq bukur...se kemi në krye njerëz me kulturë të madhe sa përmban praku i derës dhe oborri i shtëpisë...


13 July 2012

SHPIRTI I ARBERIT RRON - dy fjalë me At Antonio Bellusci, pas 10 vjet ndarje me mikun tonë të përbashkët, Aristidh Kola.ARISTIDH P. KOLIA
(1944-2000)

Me rastin e 10-vjetorit të vdekjes së studiuesit dhe veprimtarit të shquar arvanitas Aristidh P. Kolia, miqtë e admiruesit e veprës së tij, organizuan një mbledhje përkujtimore në sallën e Ministrisë së Turizmit Kulturës Rinisë dhe Sporteve në Tiranë. Kishin ardhur jo vetëm ata që e kanë njohur nga afër këtë figurë që tashmë në sytë e shqiptarëve ka marrë përmasat e një heroi, por edhe lexues të shumtë të veprës së tij. Shumica e të pranishmëve ishin nga Tirana por kishin ardhur edhe nga qyteti i Shkodrës i njohur për traditat art e kulturëdashëse. Fjalën kryesore e mbajti gazetari dhe kineasti Kolec Traboini, i cili e ka njohur Aristidh Kolian nga afër në kohën kur nxirrte gazetën shqipe “Egnatia” në Athinë dhe ka botuar librin “E vërteta përvëluese e Aristidh Kolias”.

06 July 2012

MINISTRIA E ARSIMIT "I JEP DIPLOME PJEKURIE" SKENDERBEUT


MINISTRIA E ARSIMIT "I JEP DIPLOME PJEKURIE" SKENDERBEUT

Ministri Myqerem Tafaj duhet të jap dorëheqjen nesë e ndjen veten kombtarisht shqiptar.


KOLEC TRABOINI

Shihni  formularin model për dëftesat shkollore, që Ministria e Arsimit ka nisur për Drejtorinë Arsimore në Tiranë, ku udhëzohen për të plotësuar dëftesat e llojit të ri e në të cilin lakohet emri i heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti pikërisht  në vitin e 100 vjetorit të Pavarësisë Kombëtare.  Madje i shkruhet datëlindja  25 qershor 1993 lindur në Krujë  të Tiranës. Ky Gjergj Kastrioti Skendërbeu,  nxënës i ministrit Myqerem Tafaj,  paska marrë nënta por paraqitet mesatar në gjuhë anglishte dhe akoma më përdreq në fizikë. Gjithësesi heroi ynë kombëtar në këtë 100 vjetor të Pavarësisë  ka arritur më së fundi pas 5 shekujve në një varr pa eshtra,  të marrë diplomën e pjekurisë shtetrore, a thënë ndryshe ka marrë diplomën e një Ministrie skandaloze që e drejton ministri Myqerem Tafaj,  i cili për nga mbiemri të kujton një ministër tjetër Tafaj tabani ( shokun Xhemal) që merrej me punët komunale të Shqipërisë në kohë të diktaturës dhe ishte ekzemplar i rallë për nga gojtaria e vulgut.
A thua këta të ministrisë , të sotmit  pra, nuk kishin mundësi të sajonin ndonjë emër tjetër fiktiv por u desh të përdorin emrin e Gjergj Kastriotit. Kaq shumë i ka ra vlera këtij emri ndër zyrtarët tanë, dhe pikërisht nga ajo ministri që merret me edukimin e brezave të rinj e i ushqen ata me dashurinë për atdheun dhe krenarinë për historinë e popullit tonë.
Por sikur, (larg qofte) të ishte shënuar emri i vetë ministrit Myqerem Tafaj? Po sikur ( mos o Zot) të ishte shënuar emri i kryeministrit shqiptar në atë formular, kush do të tundej e shkundej e kush do të pushohej nga puna? Por në rastin e Gjergj Kastriotit jo sepse këta që kemi sot mesa duket qënkam më të madhërishëm se ai që kemi pasur si një idhull në histori e frymëzim lirie gjatë  pesëqind vjet robërie. Dhe një gjë duhet menduar disi më thellë me këto mysubete që po ndodhin; kërkesat që po u bëhen historianeve të Institutit të Beqir Metës , për rishimimin e historisë sipas orekseve, mos vallë janë në këtë  sens për tu tallur me historinë e për ta përdorur si një leckë apo një top futbolli.  Nuk kam parë akt më të shëmtuar , veç atyre që shkatrrojnë monumentet e njerëzve të mëdhej të këtij kombi,  por të paktën ata janë rrugaçë e jo nënpunës të lartë qeverie me kollaro e që paguhen nga taksapaguesit shqiptar.  Eshtë akti më i shëmtuar që mund ti bëhet një heroi kombëtar.
Kësisoj tallje nuk i kanë bërë as turqit që kanë një kujtesë të hidhur historike e që ja morën eshtrat për hajmli.
Nuk e kuptoj se si pas këtij skandali Myqerem Tafaj mund të ketë krebilitetin e një ministri Arsimi. Si nuk jep dorëheqjen. Çka pritet tjetër pas këtij skandali?!  
A kanë ndërgjegje këta funksionarë shteti apo u është bërë fytyra shollë këpuce. Do me thënë faqja e zezë e historisë.

Po e shkruajmë të plotë përmbajtjen e model-formularit dërguar Drejtorisë Arsimore Tiranë


Drejtoria  Arsimore  Rajonale Tiranë Bashki
GJIMNAZI  “ISMAIL QEMALI”  TIRANE


Nr.i amzës 123456  Nr.regjistrit të veçantë: 123456


NXENESI:  GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU

Lindur 25 qershor 1993 në Krujë të rrethit të Tiranës
Në vitin shkollor 2011-2012 ka përfunduar studimet me këto rezultate:

Piket mesatare për kredit         5.5
Provimet e Maturës Shtetrore

1-Letërsi dhe gjuhë shqipe             9
2- Matematikë                                     9
3-Ekonomi-Filozofi                           9
4- Gjuhë e huaj anglisht                   8
5- Fizikë                                                 7

Në bazë të rezultateve të arritura nxënësit  
GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU

I  jepet DIPLOMA e MATURES SHTETRORE

ID e Maturës 123456                      DREJTORI
Data 15 korrik 2012                    HALIL HALILI